5000pcs/Hr Multi Color Automatic Cylinder Screen Printing Machine 250x200mm
Produktdetails:
| Herkunftsort: | Dongguan China |
| Markenname: | SENNY |
| Zertifizierung: | CE SGS |
| Modellnummer: | Der Wert der Verbrennungen |
Zahlung und Versand AGB:
| Min Bestellmenge: | 1 STÜCK |
|---|---|
| Preis: | negotiable |
| Verpackung Informationen: | Sperrholzpaket |
| Lieferzeit: | einen Monat |
| Zahlungsbedingungen: | TT oder LC |
| Versorgungsmaterial-Fähigkeit: | 10pcs/Monat |
|
Detailinformationen |
Produkt-Beschreibung
Cylindrical Bottles And Jars Multicolor Screen Printing Machine Configurated With Hot-Stamping System
This auto screen printing system machine SL1266 is for Cylindrical only, another machine SL1288(1-12 colour) can be designed for Cylindrical, Elliptical and Flat, you can choose freely according to your demands. Both can be configurated with Hot-stamping system, Labeling system, plasma system or UV-LED system.
![]()
Technical Specifications:
| Model | SL1266 |
| Bottle or Jar's shape | Cylindrical |
| Cylindrical container diameter | Φ20 - Φ100mm |
| Container height | 50 - 280mm |
| Max. printing area | L250 x W200mm |
| Max. printing speed | Up to 5000pcs/hr |
SAFE EFFIENCY INNOVATIVE
* SL1266 Servo-driven automatic machine for silk-screen printing of containers in plastic or glass materials, it is designed only for cylindrical(circular) shape bottles or jars.
* Linear unit structure combination: option of adding up to a total of twelve in-line colors .
* The machine is operated by PLC and touch panel,which is easy to operate with excellent warning system.
* In-feeding parts includes:in-feeding belt and machine hand for side-selection.
* The host unit of the machine side-selection driven by servo motor,rotation for dust-removal of round container and flame treatment.
* Flame treatment for round,elliptical and rectangle container
* Device for pre-positioning
* Second time positioning for printing.
* Electronic lift for squeegee.
* UV curing by rotating round container driven by stepper motor.
* Electronic UV system :device for adjusting light freely(LED UV curing system can be as a replacement)
* Output parts:Machine hand for container standing up and belt
* Conform to CE standard.



